Voda

Již několik dní toužím napsat článek o vodě. Bude to téměř 14 dní, co jsem začala pít pouze vodu. Respektive jsem přestala pít slazené nápoje - i když domácí výroby, kávu atd. a začala tělo zavodňovat pouze čistou vodou. Je to úžasné. První týden jsem myslela, že to nevydržím. Mé tělo toužilo po sladké chuti, a tak jsem místo sladkých nápojů pojídala čokolády;). Káva mi přestala chybět asi za týden. Přemýšlela jsem, proč je to pro mě tak důležité a proč tomu přikládám takový význam. Je to jednoduché.

Voda je základ života;)

70% lidského těla tvoří voda, tedy asi 2/3 hmotnosti dospělého člověka. U dětí je to více, u starších lidí méně. Voda je obsažena v lidských buňkách, v mimobuněčných prostorech, je součástí tělesných tekutin - krve, lymfy, moči, potu, slin, žaludečních a žlučových šťáv nebo očních tekutin včetně slz. Bez vody nemůže správně fungovat žádná z buněk v lidském těle. Voda v našem těle neustále cirkuluje a ledvinami proteče až 180 litrů vody/den.

Měli bychom denně vypít minimálně1,5 -3l vody, což závisí to na tělesné hmotnosti, věku, pohlaví, zdravotním stavu, struktuře stravy, tělesné aktivitě i typu zaměstnání. Potřeba vody se liší dle venkovní teploty, vlhkosti, cirkulace vzduchu atd.

Tělo vodu doplňuje nejen z pitného režimu, ale také z jídla, či vzduchu během dýchání. Vylučuje ji močí, stolicí, potem i dýcháním. Voda podporuje všechny tělesné funkce. Denně vyloučíme asi 2,5 litrů vody. Jen asi 0,3 litrů vody vznikne uvnitř organismu prostřednictvím metabolických dějů. Proto je nutné doplňovat příjem tekutin zvenčí.

Pitný režim by měl být pravidelný, tekutiny by se měly doplňovat během celého dne. Jednorázové dávky velkého množství tekutin organismus zatěžují. Měli bychom pít tak často, abychom nepocítili žízeň. Během žízně dojde ke snížení tělesné vodní zásoby, stoupá koncentrace sodíku v našich buňkách. Ledviny začnou zadržovat zbývající tekutiny, a proto klesá produkce moči. Pokud máme dostatečný pitný režim, organismus může pracovat správně. Bez vody lidský organismus nedokáže zabezpečit očistu a vylučování škodlivin z těla ani další základní funkce.

Voda by měla mít ideální teplotu 15-18°. Správná teplota ovlivňuje množství vody, kterou vypijeme. Příliš chladná voda neuhasí žízeň a navíc může vyvolat bolest žaludku. Během noci ztrácí tělo hodně vody a proto je důležité především ráno doplnit tělu tekutiny.

Pokud jsme dehydratovaní, cítíme se unavení, bolí nás hlava a snižuje se naše fyzická i psychická výkonnost. Dlouhodobý nedostatek tekutin se projeví zácpou, zažívacími potížemi, omezením fce ledvin a vede až k ledvinovým kamenům. Zvyšuje se riziko infekce močových cest, trombózy atd. Máme zhoršený vzhled pokožky, vlasů i nehtů.

Nejzdravější je pití čisté vody, ideálně odstáté. Vodu můžete zpestřit kapkou čerstvě vymačkané ovocné šťávy, citronovou šťávou. Můžete použít bylinky - například mátu, meduňku, kopřivu, atd., ale i smoothies z čerstvého ovoce a zeleniny.

Takže, hurá do toho! Já jsem nyní 14 dní na vodě a musím uznat, je to opravdu očistný proces.

Děkuji Ti vodo za to, že jsi.

S láskou a vděčností Taraka Solei

2.8.2016