Byliny, rostliny, léčivky - březen

Miluji jaro. Sluníčko začíná svítit a dodávat nám, ale i rostlinám tolik potřebnou energii. V našich zahrádkách, zahradách, ale i v lese a na lukách či polích začíná opět život.

Příroda je naší léčitelkou, zásobárnou, zdrojem energie. Stačí si vybrat v tom nepřeberném množství to, co naše tělo momentálně nejvíce potřebuje.

A že je již z čeho vybírat. V tuto dobu začínají vyrůstat mladé kopřivy, pampeliškové listy, popenec, mladé listy břízy, pupeny, fialky, jitrocel, polníček, podběl, prvosenky, šťovík, řebříček, rebarbora, špenát, saláty, ředkvičky atd., atd.

Vše obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a jiných pro nás důležitých látek. Nemusíte chodit do lékárny, stačí vyjít ven - do přírody, která na Vás čeká s otevřenou náručí a těší se, až si nabídnete z jejich darů. Samozřejmě vše v takové míře, abychom se měli příští rok opět na co těšit.

Bylinky sbíráme ideálně za slunného počasí v odpoledních hodinách. Ne po dešti.

Já v tomto období miluji špenátové smoothi.

Smíchám si asi hrst čerstvých špenátových listů, 1/2 avokáda, šťávu z 1/2 citronu, 1 lžíci medu (nebo pár datlí) a vodu, dle hustoty a momentální chuti.

Z fialky vonné se dá vytvořit vynikající sirup proti kašli. Můžete ji přidávat do polévek nebo dokonce kandovat, či použít na výrobu octa, kterým se otírá čelo při bolestech hlavy. Je úžasná. A už kvete.

Často vymýšlím vlastní obměny z kopřiv, pampeliškových listů, různých pupenů atd. Receptů je dnes na internetu nepřeberné množství, stačí si vybrat.

Pokud máte doma kočku, sledujte, co venku pojídá - to je vhodné i pro Vás.

Nebojte se experimentovat a přijít na to, co Vaše tělo potřebuje. Vaše tělo si řekne samo.

A až půjdete z lesa, louky, z procházky potěšeni krásou přírody a kvetoucích Koniklecových kvítků, vezměte sebou vše, co unesete a co do těchto  míst nepatří. Příroda se Vám odmění.

Příroda je DAR. Pečujme o ni s láskou.

Taraka Solei

27.3.2017