Svoboda začíná uvnitř Tebe

23.08.2023

„Dokud Ti budou jiní lidé diktovat, jak máš žít svůj život, nikdy nebudeš svobodná." psala jsem nedávno jedné úžasné ženě.

A tak mě zajímá:

Kolikrát se jako žena, matka obětuješ i ty, aby v rodině vše fungovalo? Aby byl klid? Abys nemusela řešit neshody? Aby ...? A přitom upozadíš sebe samu? Potlačíš své vlastní potřeby? Upřednostníš jiné před sebou nebo klid navenek před neklidem uvnitř a jasným nastavením hranic?

Abych nebyla jen jednostranná, i muži často ustupují - před názory maminek, pro klid duše, rodu… Nebo nedělají, co mají rádi, protože partnerka to odmítá nebo nelibě nese. 


V jakých vztazích však v takových případech jako lidstvo žijeme?


Neříkám vám: „Buďte sobečtí."

Říkám: „Komunikujte. Vyjadřujte to, co cítíte. Nejednejte na základě strachu, ale na základě svých potřeb."

Tolik lidí je na světě nešťastných, protože žijí v nevyhovujících vztazích. Někteří proto, že spolu neumí komunikovat, jiní proto, že se během života proměnili a ztratili společnou řeč.

Ať tak, či tak.


Na Zemi existuje tolik lidí, že pokud se rozhodnete pro změnu, 

najdete člověka, se kterým budete mít společnou nejen řeč.


(A pro změnu se rozhodujeme v momentě, kdy jsme vykonali vše, co jsme mohli, a ani tak se ve vztahu nic nezměnilo. Tedy neutíkáme z nevyhovujícího vztahu. Uzdravíme v něm sebe a potom jdeme dál.)


SVOBODA ZAČÍNÁ UVNITŘ NÁS.

Ať už tedy žijete v jakémkoliv vztahu nebo světě, vždy si volte to nejlepší pro sebe. . . , protože kdo ví, co bude později.


Abyste jednou nelitovali, že jste TO NEUDĚLALI, protože on, ona, ono si to nepřáli…. , nebo to naopak po vás chtěli a vy jste TO UDĚLALI, ale přitom jste se cítili uvnitř sebe prázdní...


Ve vztahu je potřeba komunikovat a najít společnou řeč.


A pokud se ve vztahu cítíte dlouhodobě jako oběť, že vám nikdo nenaslouchá, nikdo vám nepomůže, nejste pro ně dost… Pak je čas, jít dál. (Pokud jste vyzkoušeli komunikaci z otevřeného srdce - takovou, která neútočí, nesnaží se mít navrch, pouze komunikuje pocity Vašeho vnitřního světa.)


Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.


To nás učili už na základní škole. A je to tak.


Ve vztahu, v komunikaci, je někdy třeba kompromisů, jednou se misky vah vychýlí na jednu stranu, podruhé na druhou, je v tom souhra, rovnováha, společně ladění.


Není to tedy tak, že jeden může všechno a druhý nic. Že jeden sleduje jen své zájmy a druhý je tím upozaděn. To potom není vztah, ale jde o určitý druh manipulace.

Pokud tedy například chcete něco, co víte, že je pro vás dobré, posune vás to, tím i váš rod, atd., postaráte se o vše pro hladký průběh a nakonec slyšíte "NE, to Ti nedovolím, to nemůžeš."  Buďte si jistí, že někdo výrazně překračuje hranice Vaší osobní svobody.

S tím souvisí i otázky odpovědnosti za sebe a svou cestu, za rodinu, vztah.

Je-li odpovědný jen jeden, sám za sebe, pak je to v pořádku.


Jsou-li však ve vtahu 2 či více lidí - je třeba plynout, hrát společně symfonii ódy života, spolutvořit, kooperovat, měnit a vyměnit vše tak, aby se v tom co nejvíce lidí cítilo komfortně. A pokud to občas nejde? Nevadí. Dovolíme si to přece jindy.


Pokud to však roky nejde, jen když si to přeje ten stejný člověk ve vtahu, pak je na zvážení, proč v takovém vztahu vůbec setrvat. 

Je to jakási forma pasivní agrese. Tlaku. Vyvolávání pocitu viny v druhých, jen aby útočník a manipulátor dosáhl svého.


Někdy potřebujeme ustoupit od svých plánů, z mnoha různých důvodů. Ale je třeba učinit toto rozhodnutí sami za sebe, ne proto, že nám to někdo přikázal, že nás tím někdo vydíral, že se cítíme špatně.


Přeji si, abych už nemusela na terapiích slyšet lidi říkat: 

„Zničil/a mi X let života. 

Ztratil/a jsem kvůli ní/němu nejlepší roky svého života. 

Kdybych tehdy jela tam, kam jsem chtěla, dnes by můj život možná vypadal jinak…"


Přeji si, abyste žili sebe.

Protože, jakmile se tak stane, svět se stane krásnějším místem k životu.


Neustupujte neustále před ostatními, jen proto, abyste měli zdánlivý klid.

I pro Vás platí, že jejich svoboda končí tam, kde začíná ta Vaše.


Žijte svobodný život.

Zařiďte se podle sebe. 

Rozhodněte se pro sebe. 

Udělejte maximum pro své sny.

A jednoho dne řeknete: „Miluji svůj život. Vždy jsem žil/a to, co jsem chtěla. Naplnila jsem všechny své sny."


Taraka


Taraka Solei Žena, která miluje život na Zemi. Vášnivá spisovatelka a autorka knih a karet poznání >>, ve kterých se její vášeň k životu i k Matce Zemi zrcadlí skrze životy hlavních hrdinů. Miluje inspirovat ostatní k milování sebe i života, objevení svých darů, k přijetí stínů, k probuzení vášně k životu, zodpovědnosti za svůj život a k probuzení radosti, vděčnosti i vnitřní záře. >> Je autorkou sebe-rozvojových seminářů >>, ročního on-line programu Hvězdná cesta sebevědomé ženy >>, lektorkou pánevního dna >> a dalších živých akcí, které přináší nový pohled na sexualitu, znovuzrození, život i smrt >> a inspirují ostatní k nalezení vlastní cesty. Více o Tarace, její profesi fyzioterapeutky >> , kinezioložky, lektorky pánevního dna >>, aktivátory >> a inspirátorky najdete tady. >>