Předporodní setkání = rituál = tradice


Nevím, jestli jste viděli film Červený Stan 1.,2. nebo ne, ani nevím, jaké tradice, rituály atd. se u Vás v rodinách drží. Každopádně si myslím, že je třeba, aby rodiny držely spolu a kromě příběhů si předávaly mezi sebou také prastaré zvyky a tradice. Jednou z nich může být také předporodní a poporodní rituál, který prováděly ženy již v dávných dobách.

Předporodní rituál má ženy spojit, připravit nastávající maminku na porod, ukázat jí, jak je důležitá a krásná - tedy pečovat o ni, a současně poděkovat a uctít ženy z rodu za jejich sílu, lásku, výchovu atd. Každý z Vás to může dělat po svém. Pokud ale nevíte jak na to a toužíte po tom - spojit se jako ženy a pomáhat si tak v těchto chvílích, můžete to udělat například takto.

Téměř každá žena a především prvorodička zažívá před porodem různé strachy a obavy. Neví, co ji čeká a na co se má připravit. Tímto rituálem ženu nejen na porod připravíme, zbavíme ji obav, ale také jí popřejeme krásný porod a uctíme její vstup do mateřství.

Nastávající maminka si zvolí ženy, které touží mít u sebe během tohoto rituálu. Ideálně ženy, které již rodily a jejichž porod dopadl tak, jak by si sama nastávající maminka přála. Dobré je, mít zde ženy z rodu - z více generací... Během rituálu je dobré zbavit se strachu, vyslovit svá přání, uctít nastávající maminku a požehnat jí k porodu.

Rituál můžete zahájit tak, že očistíte sebe i prostor kouřem (např. z levandule). Poté se chytnete za ruce a řeknete si, proč jste se sešli. Každý může říct své jméno a vyslovit svá očekávání. Poté si maminka sedne doprostřed kruhu.

Ideální je, zavolat na pomoc živly: vzduch, oheň, voda, Země.

Element vzduchu - přivoláme například zapálením kadidla.

U tohoto elementu uctíme ženskou linii rodu. Každá z žen může poděkovat své mamince, babičce atd. - dle vlastních pocitů, a pokud zde jsou tyto ženy přítomné, je dobré poprosit je o požehnání k porodu. Až všichni jednotlivě poděkují a vyjádří své pocity, můžete volně povídat o porodech ve Vašem rodu, o porodních příbězích atd. Pokud měly ženy v rodu problémy s porodem, je dobré se u tohoto elementu zaměřit na očistění a přerušení vzoru. Prostě si říct: "Já můžu rodit jinak!"

Element ohně - přivoláme například zapálením svíce, apod.

U tohoto elementu je vhodné nechat maminku vyslovit svá přání, touhy, sny, které se týkají porodu a mateřství. Maminka se tak může zamyslet nad tím, co je pro ni důležité.

Element vody

Nalijeme si čistou vodu do krásné mísy - ideálně vodu z pramene, či studánky. Poté nastávající mamince smyjeme všechny její strachy i obavy, které by mohly bránit dobrému průběhu porodu. Je jedno, zda jí umyjete obličej, či nohy, důležitý je záměr.

Element Země

Díky tomuto elementu můžeme ženu uctít a popřát jí krásný porod. Existuje řada způsobů, jak to udělat. Můžete ji pomalovat Henou, masírovat, natírat speciálními olejíčky, pečovat o její vlasy, nehty, obličej, aby se nastávající maminka cítila středem pozornosti, milovaná, uctěná a tím se bude takto cítit i její miminko. Žena si uvědomí, že je důležitá a že je podporovaná kruhem žen, který jí bude pomáhat i během porodu v jejích myšlenkách.

Poté se ženy opět posadí do kruhu kolem maminky, nebo udělají "zlatou bránu", kterou maminka projde a ženy jí šeptají krásná přání k porodu, snaží se ji povzbudit či jí ještě dodatečně požehnat. Prostě vyslovit svá pozitivní přání k porodu nastávající maminky.

Poté si můžete dopřát dobrou hostinu plnou jídla, pití, smíchu, tance atd.

Pokud si to nastávající maminka bude přát, může oznámit jedné z žen, že se chystá k porodu a ta to poté vyřídí ostatním. Takto se ženy opět spojí v myšlenkách v posvátném kruhu, budou na ženu během porodu v dobrém myslet, modlit se za ni, posílat jí sílu a energii. Je to opravdu silná tradice, kterou jsme již několikrát prožily, a opravdu to bylo u porodu znát. A ty děti potom...., krása pohledět.

Přeji všem ženám více takových krásných setkání. Aby se tyto tradice opět dostaly do povědomí a ženy opět získaly svoji sílu i skrze sílu žen v kruhu.

Děkuji mé milované Agnese, že nás k tomuto rituálu přivedla a my si tak mohly prožít sílu celku.

S láskou, vděčností a úctou ke svému rodu žen, Taraka Solei.

4.102016