Zenový příběh

Znáte zenový příběh z Indie, jak se urozený muž stal poustevníkem? Že ne? Nevadí. Důležité je poučení z tohoto příběhu, které zní:

"Jediné slovo může změnit něčí osud."

Slova nejsou zcela nevinná. Opravdu se někdy vyplatí raději mlčet nebo mluvit úsporněji. Je dobré vztahy mezi lidmi zlepšovat - nelhat, nepomlouvat, neosočovat. Nemluvit o jiných lidech a už vůbec ne ve zlém. Můžeme tak třetí osobě uškodit. Naopak pokud ji příliš vychvalujeme, pak si nevážíme dostatečně osoby, se kterou hovoříme. Měli bychom se především usmívat, druhého povzbuzovat, hezky uvažovat a zklidňovat. Snažit se v lidech probouzet světlo. Správná řeč totiž vnáší do tohoto světa více míru, moudrosti a štěstí, což učí i buddhismus.

Jaký je Váš příběh? Ten můj se vyvíjel od přílišné upovídanosti do velké tichosti. Pochopila jsem, že slova nenahradí naše činy a pokud o někom proneseme něco zlé, nebudeme vypadat o to moudřeji. Slova dokáží povzbuzovat nebo ubližovat. Proto Vás všechny prosím: "Neubližujte slovem." A pokud Vám to přece jen ujede, hned se omluvte a snažte se soustředit na vnitřní ticho. Jen tak uslyšíme hlas nejen své duše, ale i těch ostatních.

Slova zhmoťnují naše touhy. Přejme si vzájemně jen vše překrásné.

Děkuji, za Vaše slova. S láskou Taraka Solei

3.9.2016